Ak sa pohybujete na internete častejšie určite ste už museli aspoň raz odpovedať na otázku či ste robot alebo vypočítať jednoduchý matematický príklad keď ste chceli odoslať určitý formulár alebo sa prihlásiť na nejakú stránku. Tento bezpečnostný mechanizmus má zabrániť zneužitiu online služieb na internete. Či už ide o založenie bezplatnej e-mailovej adresy alebo prihlásenie sa na určitú stránku tento jednoduchý test má overiť, že skutočne ide o človeka a nie len o software.
CAPTCHA
CAPTCHA (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) je systém, ktorý má rozoznať či používateľ je skutočne ľudská bytosť alebo automatizovaný stroj. Britský matematik Alan Turing navrhol test, na základe ktorého by sa dalo rozhodnúť, či inteligenčné schopnosti počítača dosiahli úroveň človeka. V našom prípade ide o jednoduchý test, s ktorým by človek nemal mať problém, ale počítač áno. Väčšinou ide o prepísanie obrázku, vypočítanie úlohy či rozpoznanie rôznych tvarov. Až kým nepríde k úspešnému vyriešeniu úlohy predpokladá sa, že ide o počítač. CAPTCHA má veľa foriem, ale medzi tie najbežnejšie určite patria tieto:
- Rozpoznávanie obrázkov – obrázok môže byť značne zdeformovaný, aby bolo pre počítač ťažšie ho identifikovať
- Rozpoznávanie zvukov – tento typ bol vyvinutý ako doplnok k obrázkovej CAPTCHE, keďže tá bola ťažšie rozpoznateľná pre zrakovo postihnutých používateľov
- Logické úlohy – odpovede na jednoduché otázky, napr. matematický príklad
- Textová forma – opisovanie zdeformovaného textu
reCAPTCHA
V priebehu roku 2009 niekto prišiel s nápadom využiť CAPTCHU aj na iný prospech, a tak vznikla reCAPTCHA. Tá má slúžiť na plnenie úloh, ktoré sú verejne prospešné a počítače majú s nimi problém. A tak vznikol projekt na prepis „nerozpoznateľných“ slov do textovej podoby. Systém OCR nedokáže rozpoznať pri digitalizácii všetky slová, a práve tieto sa ponúknu užívateľom ako CAPTCHA. Následne návštevník dostane ponuku dvoch slov pričom jedno je rozpoznané a druhé je nesprávne. Sú zobrazené v náhodnom poradí. Predpoklad je, že ak človek odpovedal správne na rozpoznané slovo, tak rozpoznal správne aj doposiaľ neznáme slovo. Pri určitom množstve správnych odpovedí sa následne neznáme slovo označí ako rozpoznané a už sa ďalej nepoužíva ako nerozpoznané.
GOOGLE reCAPTCHA
V roku 2009 Google oznámil, že kupuje projekt reCaptcha a plánuje ho využiť pre svoje stránky a projekty.
Google reCaptcha v1
Klasická verzia, vychádzala z opisovania nečitateľných slov, číslic apod. ktoré boli používateľovi ponúkané.
Google reCaptcha v2
Google prišiel s inováciou, ktorá spríjemnila ľuďom overovanie. Stačilo kliknúť na checkbox - Nie som robot a žiadne opisovanie nebolo potrebné. Systém dokázal identifikovať človeka na základe jeho správania a pohybov myši na stránke. Skript, ktorý bežal na pozadí monitoroval a vyhodnocoval toto správanie od kedy používateľ navštívil stránku.
Google reCaptcha v2 - Invisible
Špeciálna forma, ktorá nezobrazuje žiadny button ani text, ktorý je nutné opísať. Ak bol človek prihlásený vo svojom Google účte, formulár sa odoslal bez akýchkoľvek otázok. V opačnom prípade sa zobrazila hádanka, ktorú bolo nutné vyriešiť pre overeni
Google reCaptcha v3
Najnovšia verzia ochrany, ktorá beží už len na pozadí stránky a na základe správania sa používateľa vyhodnotí systém či ide o človeka alebo o robota. Ak ide o robota, systém mu nedovolí odoslať požiadavku, v druhom prípade je to bez akýchkoľvek iných podmienok a nutností.
V prípade, že máte záujem o konzultáciu ohľadom využitia systému Google reCaptcha neváhajte nás kontaktovať.